Informacje o Projekcie

„Szlakiem Ikon z Sanoka do Humennego” to projekt realizowany przez dwóch partnerów: Gminę Miasta Sanoka oraz Miasto Humenne. Jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.” Jego celem jest zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.

Stworzony kilkanaście lat temu w Polsce i poprowadzony następnie na terytorium Słowacji Szlak Ikon, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem turystów krajowych i zagranicznych.

Niestety od czasu wytyczenia szlak nie był odnawiany i obecnie nie spełnia już standardów wyznaczonych dla oznakowania transgranicznych szlaków rowerowych. Jego degradacja spowodowała z kolei spadek zainteresowania turystów krajowych i zagranicznych, co miało wpływ na zmniejszenie ruchu turystycznego związanego z dziedzictwem kulturowym na terenie pogranicza. Region ze względu na położenie na mapie obu krajów w Europie, stanowi terytorium atrakcyjne przyrodniczo i kulturowo. Partnerzy realizują poprawę istniejącej infrastruktury Szlaku, polegającą na uzupełnieniu brakującego oznakowania. Ponadto, obiekty zostaną oznakowane nowatorskim systemem informacji o obiektach – kodami QR, z informacjami o obiektach na smartfony. Innymi działaniami są: publikacja wydawnictw tradycyjnych i elektronicznych (w kilku językach) popularyzujących dziedzictwo kulturowe pogranicza, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, modernizacja centrum informacji w Humennem, organizacja: warsztatów poświęconych dziedzictwu kulturowemu pogranicza i pleneru rzemiosła ludowego w Humennem oraz jarmarku promującego dziedzictwo kulturowe pogranicza w Sanoku, stworzenie strony internetowej poświęconej Szlakowi Ikon, z użyciem geolokalizacji za pomocą współrzędnych GPS, organizacja dwóch konferencji.

Partnerzy oczekują, że realizacja mikroprojektu przyczyni się do długoterminowej zmiany świadomości mieszkańców i przyjezdnych odnośnie dziedzictwa kulturowego pogranicza. Ważnym spodziewanym efektem będzie też poprawa jego dostępności i polepszenie informacji o nim, co przełoży się na wzrost atrakcyjności regionu dla turystów a także w oczach mieszkańców. Efektem dodatkowym projektu będzie poprawa współpracy partnerskiej.

Całkowita wartość projektu wynosi 92 001,54 €. Udział Gminy Miasta Sanoka, jako partnera wiodącego wynosi ponad 60%. Dofinansowanie jakie udało się pozyskać pokrywa 90% projektu (85% z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tj. 49 740,70 € oraz 5% z budżetu państwa). Wkład własny Gminy Miasta Sanoka wynosi zaledwie 10%.

Informacja turystyczna

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ SANOK ****
Rynek 14, PL 38-500 Sanok
Czynne:
PON – PT | 9:00 – 17:00 / 1.05. – 15. 10. i ferie zimowe
SOB – NIE | 9:00 – 13:00

+48 13 46 445 33
+48 13 46 360 60
citsanok@um.sanok.pl
www.sanok.pl
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
© 2017 SzlakiemIkon.pl
Realizacja: TVKARPATY