Czerteż

Drewniana cerkiew greckokatolicka wzniesiona w 1742 r. kryta gontem. Obok drewniana dwukondygnacyjna dzwonnica z 1887 r. Obiekt jest orientowany, trójdzielny, konstrukcji zrębowej z ostatkami. Częściowo szalowany gontem. Posadowiony na kamiennej podmurówce. W przedłużeniu prezbiterium od wschodu znajduje się zakrystia, wzniesiona po 1836 r. Nawa szersza, od zachodu węższy narteks.

Nawa we wnętrzu otwarta w kierunku narteksu arkadą. W prezbiterium i narteksie sklepienia kolebkowe. Nad nawą główną, na ośmiobocznym tamburze strop belkowy. Na ścianach nawy zachowane polichromie figuralne, z których jedna przedstawia księżną Olgę a druga św. Włodzimierza Wielkiego. Ta ostatnia niestety uszkodzona gdyż podczas remontu, wraz ze stara belką usunięto część postaci, której nie zrekonstruowano. Zewnętrznie cerkiew obiega wydatny daszek okapowy wsparty na rysiach, pobity gontem. Stare drzwi drewniane z okuciami, do zakrystii z 1 połowy dziewiętnastego wieku, zaś do narteksu, wykonane około połowy osiemnastego wieku ze starym, drewnianym zamkiem, zamykanym ciekawym kutym kluczem, o nietypowym kształcie.

Dachy dwuspadowe, kryte gontem, nad nawą główną cebulasta, oktogonalna kopuła, pobita gontem, zwieńczona ośmioboczną, z pozorną wieżyczką sygnaturkową. Fragmenty 2 ikonostasów (starszego i nowszego) znajdują się zbiorach MBL w Sanoku,

Po wieloletnim użytkowaniu przez kościół rzymskokatolicki obecnie powróciła do pierwotnej funkcji.

Informacja turystyczna

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ SANOK ****
Rynek 14, PL 38-500 Sanok
Czynne:
PON – PT | 9:00 – 17:00 / 1.05. – 15. 10. i ferie zimowe
SOB – NIE | 9:00 – 13:00

+48 13 46 445 33
+48 13 46 360 60
citsanok@um.sanok.pl
www.sanok.pl
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
© 2017 SzlakiemIkon.pl
Realizacja: TVKARPATY