Wisłok Wielki

Cerkiew zlokalizowana w zachodniej części wsi, niegdyś oddzielnej wiosce – Wisłoku Dolnym po prawej stronie drogi, jadąc w kierunku Jaślisk. Wisłok Górny posiadał swoją własną świątynię, po której pozostało dziś tylko cerkwisko i resztki cmentarza. Tutejsza cerkiew była greckokatolicką świątynią parafialną pod wezwaniem św. Onufrego. Dziś pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Obecną wzniesiono ją w latach: 1850-3, konsekrowano w 1854 r. Rolę kościoła pełni świątynia od 1948 r.

Początkowo był to kościół filialny parafii Komańcza, w 1989 r. erygowano parafię. Gruntowy remont przeprowadzono w 1969 r. Także w ostatnich latach przeprowadzono remont obiektu i dzięki staraniu tutejszego proboszcza przywrócono jej pierwotne piękno zastępując dotychczasową blachę, która pokrywała dach – gontem. Utworzono również w wieży cerkiewnej niewielkie muzeum łemkowskie. Cerkiew jest budowlą zrębową, orientowaną, trójdzielną o babińcu niewyodrębnionym w bryle, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Do prezbiterium dostawione od północy i południa zakrystie. Wieża nad narteksem konstrukcji słupowo-ramowej. Przednawie otacza zachata pełniąca funkcję składziku. Ikonostas dziewiętnastowieczny, architektoniczny, neorokokowymi ornamentami. Ikonostas nie posiada oryginalnego rzędu prazdnyków, Ołtarz za ikonostasem z baldachimem wspartym na czterech kolumnach.

Przed świątynią pochodząca zapewne przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku dzwonnica murowana, potynkowana, dwukondygnacyjna, na rzucie kwadratu, stojąca na osi cerkwi. Według klasyfikacji cerkwi łemkowskich R. Brykowskiego jest to typ północnowschodni, wariant wieżowy.

Informacja turystyczna

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ SANOK ****
Rynek 14, PL 38-500 Sanok
Czynne:
PON – PT | 9:00 – 17:00 / 1.05. – 15. 10. i ferie zimowe
SOB – NIE | 9:00 – 13:00

+48 13 46 445 33
+48 13 46 360 60
citsanok@um.sanok.pl
www.sanok.pl
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)
© 2017 SzlakiemIkon.pl
Realizacja: TVKARPATY